Jak ustalić podstawę opodatkowania przy nietransakcyjnym przemieszczeniu towarów własnych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 11 kwietnia 2024
6a06aa416edf143ed6fbf29da677bc7a0a6490c3-xlarge

Nietransakcyjne przemieszczenie jest czynnością zrównaną z dostawą (zrównaną z WDT), czyli że ustawodawca wprowadza tu swego rodzaju fikcję prawną. Jak, zatem ustalić podstawę opodatkowania przy nietransakcyjnym przemieszczeniu towarów własnych?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest nietransakcyjne przemieszczeni towarów własnych
  • Jaka jest podstawa opodatkowania przy nietransakcyjnym przemieszczeniu towarów własnych

Przypomnijmy, że za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Nietransakcyjne przemieszczenie jest czynnością zrównaną z dostawą (zrównaną z WDT), czyli że ustawodawca wprowadza tu swego rodzaju fikcję prawną.

W przypadku tej czynności stosuje się podobna regułę, jak przy czynnościach nieodpłatnych. Zatem podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.

Czytaj także:

W praktyce więc jeśli zakupiono towar np. za 10.000 zł netto w Polsce, to przy nietransakcyjnym przemieszczeniu towarów własnych, też należałoby wykazać co do zasady kwotę 10.000 zł. Oczywiście trzeba brać pod uwagę aktualizację cen na rynku, przy czym w praktyce przy tego typu WDT odstęp czasowy między zakupem a sprzedażą jest zwykle niewielki.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej