Czy opłaty za media towarzyszące najmowi zawsze należy opodatkować VAT osobno

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 16 kwietnia 2024
d32f0cf38ab40744a1aabc27389aaad57f499cab-xlarge

W praktyce opłaty za media towarzyszące, najmowi należy opodatkować VAT osobno. Taka jest reguła. Jednak w niektórych przypadkach opłaty za media są wliczone w cenę najmu, są więc tylko elementem świadczenia kompleksowego i „dzielą los” najmu. Czyli wtedy stosuje się tę samą stawkę co za najem i nie wyodrębnia w osobnych pozycjach faktury.

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

- Jak rozliczać opłaty za media?
- Jakie jest stanowisko TSUE, w zakresie rozliczania opłat za media?

Jak uznał w wyroku z 16 kwietnia 2015 r. w sprawie C-42/14 Trybunał Sprawiedliwości UE – jedynie „co do zasady” najem i obciążanie kosztami mediów powinno się uważać za kilka odrębnych, niezależnych świadczeń.

Trybunał zauważył m.in. że:

„W pierwszej kolejności, jeżeli najemca ma możliwość wyboru świadczeniodawców lub sposobów korzystania z danych towarów lub usług, świadczenia odnoszące się do tych towarów lub usług co do zasady mogą być uważane za odrębne od najmu. W szczególności, jeżeli najemca może decydować o swoim zużyciu wody, energii elektrycznej lub energii cieplnej, które może być stwierdzone poprzez założenie indywidualnych liczników i na tej podstawie fakturowane, świadczenia odnoszące się do tych towarów lub usług co do zasady mogą być uważane za odrębne od najmu. (…)

W drugiej kolejności, jeżeli nieruchomość oddawana w najem obiektywnie, na płaszczyźnie ekonomicznej, wydaje się stanowić jedną całość z towarzyszącymi temu najmowi świadczeniami, te ostatnie można uważać za jedno świadczenie wraz z najmem. Może tak być w szczególności w wypadku najmu lokali biurowych pod klucz, gotowych do użytku wraz z dostawą mediów i określonymi innymi świadczeniami, oraz krótkoterminowego najmu nieruchomości, na przykład na wakacje lub ze względów zawodowych, który jest udostępniany z tymi świadczeniami bez możliwości ich rozdzielenia.

Ponadto, jeżeli sam wynajmujący nie ma możliwości swobodnego i niezależnego, w szczególności wobec innych wynajmujących, wyboru świadczeniodawców i sposobów korzystania z towarów lub usług związanych z najmem, dane świadczenia są generalnie nierozerwalnie związane z najmem i mogą być też uważane za stanowiące jedną całość, a tym samym jedno świadczenie z najmem. (…) W tej drugiej sytuacji oddzielna ocena świadczenia usług najmu, jeśli chodzi o ich opodatkowanie podatkiem od wartości dodanej, stanowiłaby sztuczny podział jednej transakcji ekonomicznej”.

Czytaj także

Autor:


Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej