Czy wydanie przedmiotu zastawu to odpłatna dostawa towarów

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 17 kwietnia 2024
dec6cda0fa25652bc0e900e8134ba79ee2025d92-xlarge

Czy podatnik ma obowiązek wystawienia faktury, dokumentującej dostawę towaru, w związku z przejęciem przez zastawnika na własność przedmiotu zastawu?

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak sklasyfikować dla potrzeb VAT wydanie przedmiotu zastawu?
  • Czy wydanie przedmiotu zastawu w wykonaniu zaspokojenia wierzytelności z przejmowanego przez wierzyciela przedmiotu zastawu, powinno być udokumentowane fakturą?

Podatnik zawarł umowę pożyczki ze spółką akcyjną. Pożyczona kwota miała zostać przeznaczona na zakup linii do konfekcji, tj.: niezapłacenie przez pożyczkobiorcę, tj. wnioskodawcę, jakiejkolwiek kwoty przewidzianej w umowie uprawniało pożyczkodawcę do wypowiedzenia umowy w całości lub części poprzez pisemne zawiadomienie do pożyczkobiorcy.

Jako formę zabezpieczenia roszczeń wynikających z umowy pożyczki strony przewidziały ustanowienie zastawu rejestrowego na przedmiocie dostawy. Jako formę zabezpieczenia roszczeń wynikających z umowy pożyczki Strony przewidziały ustanowienie zastawu rejestrowego na przedmiocie dostawy.

Wnioskodawca prowadząc działalność gospodarczą był Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wskazana we wniosku linia do konfekcji była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Wnioskodawca zakupywał towar (owoce) od rolników, po czym przy wykorzystaniu linii do konfekcji pakował dany towar w tacki, a następnie sprzedawał dalej.

Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia linii do konfekcji. Podatnik zakończył działalność gospodarczą czerwcu 2023 r.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że w przedstawionym we wniosku przypadku nastąpiła dostawa towarów (wydanie przedmiotu zastawu – rzeczy ruchomych wyszczególnionych w umowie) w zamian za niespłaconą w terminie wierzytelność (zadłużenie), a więc czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. W tym wypadku wydanie przedmiotu zastawu pełni funkcję odpłatnej dostawy towarów.

Wnioskodawca prowadził bowiem działalność gospodarczą oraz był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Przedmiot zastawu był zaś zakupiony i wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z racji nabycia  linii do konfekcji. W efekcie wydanie przedmiotu zastawu w wykonaniu zaspokojenia wierzytelności z przejmowanego przez wierzyciela przedmiotu zastawu, jako czynność podlegająca VAT, winno być udokumentowane fakturą.

Podatnik miał przy tym obowiązek wystawienia faktury dokumentującej dokonanie dostawy linii do konfekcji na rzecz zastawnika. Wprawdzie wnioskodawca nie wystawił faktury dokumentującej dokonanie odpłatnej dostawy linii do konfekcji na rzecz zastawnika, a zatem skoro w czerwcu 2023 r. zakończył działalność gospodarczą i nie jest czynnym podatnikiem VAT, to nie może wystawić faktury dokumentującej taką dostawę.

Jednak brak możliwości wystawienia faktury nie zwalania obowiązku rozliczenia podatku w związku z dokonaną na rzecz zastawnika dostawą linii do konfekcji.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 12 stycznia 2024 r., 0113-KDIPT1-3.4012.669.2023.2.MK.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej